Salong Douglas Lindahl ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 150 624 | 60 646 | 34 728 | 54 132 | 39 216 | 65 984 |
| Summa anläggningstillgångar | 81 857 | 61 393 | 40 939 | 20 470 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 232 481 | 122 039 | 75 667 | 74 602 | 39 216 | 65 984 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 88 585 | 84 436 | 110 634 | 161 848 | 125 038 | 137 139 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 88 585 | 84 436 | 110 634 | 161 848 | 125 038 | 137 139 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −33 869 | −106 293 | −72 570 | −52 278 | 1 424 | 14 667 |
| Summa eget kapital | 143 896 | 37 603 | −34 967 | −87 246 | −85 822 | −71 155 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 354 790 | 1 446 723 | 1 507 724 | 1 562 973 | 1 451 519 | 1 507 272 |
| Rörelseresultat | −26 601 | −103 382 | −64 762 | −45 442 | 9 919 | 31 562 |
| EBITDA | −6 137 | −82 918 | −43 724 | −24 972 | 30 389 | 31 562 |
| Resultat före skatt | −27 928 | −106 293 | −72 570 | −52 278 | 1 424 | 22 258 |
| Årets resultat | −33 869 | −106 293 | −72 570 | −52 278 | 1 424 | 14 667 |
| Personalkostnader | 1 077 237 | 1 196 275 | 1 205 470 | 1 215 686 | 1 113 265 | 1 175 717 |
| Avskrivningar | 20 464 | 20 464 | 21 038 | 20 470 | 20 470 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Salong Douglas Lindahl AB
Översikt
Salong Douglas Lindahl AB (org.nr 559047-7005) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 507 272 kr, vilket är 3,8 % mer än året innan (1 451 519 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 14 667 kr (1,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 753 636 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−71 155 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.