Tungelsta Grävtjänst ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 40 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 473 946 | 450 289 | 432 667 | 393 963 | 388 399 |
| Summa anläggningstillgångar | 185 621 | 208 471 | 192 008 | 154 719 | 321 787 |
| Summa tillgångar | 659 567 | 658 760 | 624 675 | 548 682 | 710 186 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 163 793 | 119 691 | 268 061 | 300 119 | 202 579 |
| Långfristiga skulder | 202 851 | 210 969 | 0 | — | 77 309 |
| Summa skulder | 366 644 | 330 660 | 268 061 | 300 119 | 279 888 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −65 945 | 35 177 | 28 514 | −8 052 | 181 736 |
| Summa eget kapital | 292 923 | 328 100 | 356 614 | 248 563 | 430 298 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 600 000 | 1 526 000 | 1 057 000 | 1 106 000 | 1 165 000 |
| Rörelseresultat | −64 182 | 47 681 | 21 639 | −9 261 | 227 858 |
| EBITDA | 87 968 | 24 831 | 58 928 | 28 028 | 277 410 |
| Resultat före skatt | −65 945 | 47 298 | 22 125 | −8 052 | 226 407 |
| Årets resultat | −65 945 | 35 177 | 28 514 | −8 052 | 181 736 |
| Personalkostnader | 954 197 | 971 231 | 607 673 | 592 154 | 583 713 |
| Avskrivningar | 152 150 | −22 850 | 37 289 | 37 289 | 49 552 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 40 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tungelsta Grävtjänst AB
Översikt
Tungelsta Grävtjänst AB (org.nr 559047-4895) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Tungelsta. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 165 000 kr, vilket är 5,3 % mer än året innan (1 106 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 181 736 kr (15,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 165 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 710 186 kr och det egna kapitalet 430 298 kr (soliditet 60,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 40 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.