Rydellarna Kultur & Nöje ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 793 496 | 1 490 947 | 898 362 | 805 456 | 776 180 | 771 057 |
| Summa anläggningstillgångar | 100 | 0 | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 793 596 | 1 490 947 | 898 362 | 805 456 | 776 180 | 771 057 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 62 682 | 260 942 | 160 815 | 188 773 | 201 383 | 113 230 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 518 164 | 646 424 | 536 297 | 467 421 | 451 383 | 388 230 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 36 038 | 569 091 | 17 542 | −24 029 | −13 238 | 58 030 |
| Summa eget kapital | 275 432 | 844 523 | 362 065 | 338 035 | 324 797 | 382 827 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 895 856 | 3 307 072 | 5 568 360 | 4 123 874 | 4 489 631 | 5 528 638 |
| Rörelseresultat | 70 739 | 657 440 | 20 870 | −118 675 | −43 058 | 100 901 |
| Resultat före skatt | 49 605 | 727 643 | 30 441 | −23 232 | −12 919 | 75 490 |
| Årets resultat | 36 038 | 569 091 | 17 542 | −24 029 | −13 238 | 58 030 |
| Personalkostnader | 1 473 918 | 1 847 155 | 2 034 466 | 1 568 309 | 1 379 574 | 1 685 165 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Rydellarna Kultur & Nöje AB
Översikt
Rydellarna Kultur & Nöje AB (org.nr 559046-5943) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Kalmar. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 528 638 kr, vilket är 23,1 % mer än året innan (4 489 631 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 43,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 58 030 kr (1,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 382 160 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 771 057 kr och det egna kapitalet 382 827 kr (soliditet 49,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.