D & H Lundberg Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 140 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 338 674 | 264 413 | 144 361 | 129 291 | 116 878 | 132 744 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 20 794 | 15 596 | 10 398 | 5 200 | 0 |
| Summa tillgångar | 338 674 | 285 207 | 159 957 | 139 689 | 122 078 | 132 744 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 147 713 | 92 868 | 47 343 | 27 220 | 53 199 | 55 744 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 147 713 | 92 868 | 47 343 | 27 220 | 53 199 | 55 744 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 140 180 | 141 378 | 60 276 | −145 | −43 590 | 8 121 |
| Summa eget kapital | 190 961 | 192 339 | 112 614 | 112 469 | 68 879 | 77 000 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 331 000 | 306 000 | 162 000 | 81 000 | 76 000 | 133 000 |
| Rörelseresultat | 178 852 | 179 050 | 77 164 | 1 435 | −44 283 | 7 477 |
| EBITDA | 178 852 | 184 248 | 82 362 | 6 633 | −39 085 | 12 677 |
| Resultat före skatt | 178 781 | 178 928 | 77 225 | 2 074 | −43 590 | 8 121 |
| Årets resultat | 140 180 | 141 378 | 60 276 | −145 | −43 590 | 8 121 |
| Personalkostnader | 20 164 | 23 719 | 30 217 | 30 241 | 38 260 | 43 138 |
| Avskrivningar | 0 | 5 198 | 5 198 | 5 198 | 5 198 | 5 200 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 140 000 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: D & H Lundberg Consulting AB
Översikt
D & H Lundberg Consulting AB (org.nr 559044-5036) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: risk- och skadebedömning (SNI 66210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 133 000 kr, vilket är 75,0 % mer än året innan (76 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 16,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 8 121 kr (6,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 133 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 132 744 kr och det egna kapitalet 77 000 kr (soliditet 58,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.