Szidis Städ ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 409 000 | 5 929 000 | 6 261 000 | 6 549 000 | 6 760 000 |
| Årets resultat | 205 329 | 392 360 | 400 394 | 221 054 | 334 941 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 383 268 | 3 596 433 | 3 603 584 | 3 495 722 | 3 660 073 |
| Summa skulder | 1 632 597 | 1 453 403 | 1 660 160 | 1 331 244 | 1 160 653 |
| Summa eget kapital | 1 750 671 | 2 143 030 | 1 943 424 | 2 164 478 | 2 499 420 |
| Anställda | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Szidis Städ AB
Översikt
Szidis Städ AB (org.nr 559043-9344) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Bromölla. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 760 000 kr, vilket är 3,2 % mer än året innan (6 549 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 334 941 kr (5,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 11. Nettoomsättningen per anställd var 614 545 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 660 073 kr och det egna kapitalet 2 499 420 kr (soliditet 68,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.