Rosendals Wärdshus ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 915 960 | 3 079 771 | 2 642 047 | 4 792 857 |
| Summa anläggningstillgångar | 17 187 | 227 638 | 786 629 | 762 489 |
| Summa tillgångar | 933 147 | 3 307 409 | 3 428 676 | 5 555 346 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 651 794 | 1 603 020 | 1 348 137 | 2 400 182 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 651 794 | 2 026 418 | 1 598 137 | 2 974 720 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −27 966 | 999 638 | 850 697 | 750 085 |
| Summa eget kapital | 281 353 | 1 280 991 | 1 830 539 | 2 580 626 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 338 508 | 6 712 912 | 6 921 199 | 7 002 701 |
| Rörelseresultat | −116 791 | 1 700 587 | 2 304 944 | 1 272 841 |
| EBITDA | −111 062 | 1 737 497 | 2 364 200 | 1 431 028 |
| Resultat före skatt | −27 966 | 1 261 297 | 1 034 358 | 950 648 |
| Årets resultat | −27 966 | 999 638 | 850 697 | 750 085 |
| Personalkostnader | 2 384 705 | 1 075 634 | 1 397 737 | 1 831 443 |
| Avskrivningar | 5 729 | 36 910 | 59 256 | 158 187 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 5 | 1 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Rosendals Wärdshus AB
Översikt
Rosendals Wärdshus AB (org.nr 559043-7934) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 002 701 kr, vilket är 1,2 % mer än året innan (6 921 199 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 750 085 kr (10,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 334 234 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 555 346 kr och det egna kapitalet 2 580 626 kr (soliditet 46,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.