Rahm Hälsa & Sjukvård ABAktiv

559042-5400AktiebolagRegistrerat 2015MORA

Finansiell översikt

1 248 000 kr+22,5%
Omsättning 2025/26
+0,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2020/21

Föreslagen utdelning 50 000 kr.

Historik
2020/2150 000 kr
2019/2060 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning738 000975 0001 019 0001 019 0001 248 000
Årets resultat−3 172147 704127 0355 310204 094
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar990 2361 057 2461 118 7781 215 8371 330 810
Summa skulder701 321645 626580 123671 872582 751
Summa eget kapital288 915411 620538 655543 965748 059
Anställda11111
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Rahm Hälsa & Sjukvård AB

Översikt

Rahm Hälsa & Sjukvård AB (org.nr 559042-5400) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Mora. Bransch enligt SCB: fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 248 000 kr, vilket är 22,5 % mer än året innan (1 019 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 204 094 kr (16,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 248 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 330 810 kr och det egna kapitalet 748 059 kr (soliditet 56,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.