VVS Grossen i Huskvarna ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 711 614 | 5 581 027 | 29 236 344 | 25 608 636 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 160 680 | 99 226 |
| Summa tillgångar | 4 711 614 | 5 581 027 | 29 397 024 | 25 707 862 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 3 256 946 | 4 012 337 | 14 831 294 | 5 879 671 |
| Långfristiga skulder | 903 878 | 823 053 | 3 700 182 | 2 318 134 |
| Summa skulder | 4 210 824 | 4 944 390 | 21 654 166 | 13 294 524 |
| Aktiekapital | 400 000 | 400 000 | 400 000 | 400 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 114 650 | 135 847 | 5 634 941 | 4 670 480 |
| Summa eget kapital | 500 790 | 636 637 | 7 742 858 | 12 413 338 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 914 000 | 10 297 000 | 89 524 000 | 56 915 000 |
| Rörelseresultat | 366 185 | 315 461 | 9 600 308 | 8 045 184 |
| EBITDA | — | — | 9 619 960 | 8 072 686 |
| Resultat före skatt | 148 103 | 174 268 | 7 102 497 | 5 908 525 |
| Årets resultat | 114 650 | 135 847 | 5 634 941 | 4 670 480 |
| Personalkostnader | — | — | 2 093 377 | 1 252 855 |
| Avskrivningar | — | — | 19 652 | 27 502 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 1 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: VVS Grossen i Huskvarna AB
Översikt
VVS Grossen i Huskvarna AB (org.nr 559041-9452) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Huskvarna. Bransch enligt SCB: partihandel med VVS-varor (SNI 46842).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 56 915 000 kr, vilket är 36,4 % mindre än året innan (89 524 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 85,5 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 4 670 480 kr (8,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 28 457 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 25 707 862 kr och det egna kapitalet 12 413 338 kr (soliditet 48,3 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 1 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.