SOLNA TRÄDGÅRD & STENSÄTTNING ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 888 000 | 6 991 000 | 4 734 000 | 4 251 000 | 5 413 000 |
| Årets resultat | 155 919 | 1 274 339 | 290 118 | 191 760 | 699 455 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 109 722 | 7 618 200 | 7 892 266 | 5 101 486 | 7 670 772 |
| Summa skulder | 2 559 384 | 4 793 523 | 4 777 471 | 2 394 930 | 4 564 761 |
| Summa eget kapital | 1 550 338 | 2 824 677 | 3 114 795 | 2 706 556 | 3 106 011 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 300 000 | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SOLNA TRÄDGÅRD & STENSÄTTNING AB
Översikt
SOLNA TRÄDGÅRD & STENSÄTTNING AB (org.nr 559039-2832) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Solna. Bransch enligt SCB: skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 413 000 kr, vilket är 27,3 % mer än året innan (4 251 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 699 455 kr (12,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 5 413 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 670 772 kr och det egna kapitalet 3 106 011 kr (soliditet 40,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.