MA1 Sports & Management ABAktiv

559038-1561AktiebolagRegistrerat 2015YSTAD

Finansiell översikt

1 510 680 kr+3,7%
Omsättning 2025/26
−1,5%
Genomsnittlig årlig förändring 2023/24–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 93 750 kr.

Historik
2025/2693 750 kr
2024/250 kr
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
2023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar875 331837 833874 221
Summa anläggningstillgångar34 65721 8499 041
Summa tillgångar909 988859 682883 262
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder230 974138 102169 311
Långfristiga skulder———
Summa skulder230 974138 102169 311
Aktiekapital50 00050 00050 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)153 18842 566−7 629
Summa eget kapital679 014721 580713 951
Resultaträkning
Nettoomsättning1 556 3881 457 2661 510 680
Rörelseresultat199 71758 331−2 938
EBITDA212 52571 1399 870
Resultat före skatt200 43658 545−2 607
Årets resultat153 18842 566−7 629
Personalkostnader917 1361 011 2671 017 281
Avskrivningar12 80812 80812 808
Övriga nyckeltal
Anställda111
Föreslagen utdelning—093 750

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma adress
Samma bransch i YSTAD

Sammanfattning: MA1 Sports & Management AB

Översikt

MA1 Sports & Management AB (org.nr 559038-1561) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Ystad. Bransch enligt SCB: detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar (SNI 47631).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 510 680 kr, vilket är 3,7 % mer än året innan (1 457 266 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,5 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 7 629 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 510 680 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 883 262 kr och det egna kapitalet 713 951 kr (soliditet 80,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 93 750 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.