Malins Solfilmservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 20 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 631 799 | 460 281 | 569 909 | 458 131 | 350 699 | 368 196 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 631 799 | 460 281 | 569 909 | 458 131 | 350 699 | 368 196 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 195 443 | 122 332 | 131 609 | 109 547 | 75 323 | 82 510 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 195 443 | 122 332 | 131 609 | 109 547 | 75 323 | 82 510 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 118 989 | 1 593 | 198 758 | 11 878 | 26 792 | 40 310 |
| Summa eget kapital | 436 356 | 337 949 | 438 300 | 348 584 | 275 376 | 285 686 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 700 000 | 1 263 000 | 2 030 000 | 1 402 000 | 963 000 | 1 131 000 |
| Rörelseresultat | 151 384 | 1 989 | 250 224 | 23 190 | 33 175 | 50 030 |
| Resultat före skatt | 151 384 | 2 000 | 250 303 | 23 357 | 35 192 | 50 647 |
| Årets resultat | 118 989 | 1 593 | 198 758 | 11 878 | 26 792 | 40 310 |
| Personalkostnader | 643 881 | 593 705 | 556 392 | 612 139 | 373 592 | 499 139 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 30 000 | 20 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Malins Solfilmservice AB
Översikt
Malins Solfilmservice AB (org.nr 559037-8393) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Munka-Ljungby. Bransch enligt SCB: glasmästeriarbeten (SNI 43342).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 131 000 kr, vilket är 17,4 % mer än året innan (963 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 40 310 kr (3,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 131 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 368 196 kr och det egna kapitalet 285 686 kr (soliditet 77,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 20 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.