papac media ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 246 068 | 222 730 | 274 001 | 197 977 | 177 789 | 68 242 |
| Summa anläggningstillgångar | 123 477 | 48 251 | 17 755 | 5 446 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 369 545 | 270 981 | 291 756 | 203 423 | 177 789 | 68 242 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 99 416 | 60 859 | 56 189 | 21 788 | 12 705 | 6 000 |
| Långfristiga skulder | 76 988 | 3 297 | 5 812 | 24 393 | 23 084 | 23 682 |
| Summa skulder | 176 404 | 64 156 | 62 001 | 46 181 | 35 789 | 29 682 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 748 | 13 683 | 22 930 | −72 512 | −15 243 | −103 440 |
| Summa eget kapital | 193 141 | 206 825 | 229 755 | 157 242 | 142 000 | 38 560 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 693 000 | 836 000 | 453 000 | 330 000 | 176 000 | 32 000 |
| Rörelseresultat | 8 820 | 18 844 | 31 330 | −72 780 | −15 940 | −104 427 |
| EBITDA | 84 218 | 94 070 | 61 826 | −60 471 | −10 494 | −104 427 |
| Resultat före skatt | 4 947 | 17 774 | 31 310 | −72 512 | −15 243 | −103 440 |
| Årets resultat | 2 748 | 13 683 | 22 930 | −72 512 | −15 243 | −103 440 |
| Personalkostnader | 476 281 | 592 886 | 179 912 | 173 571 | 111 218 | 70 216 |
| Avskrivningar | 75 398 | 75 226 | 30 496 | 12 309 | 5 446 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: papac media AB
Översikt
Papac media AB (org.nr 559037-2867) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Hajom. Bransch enligt SCB: fotoverksamhet (SNI 74200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 32 000 kr, vilket är 81,8 % mindre än året innan (176 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 45,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 103 440 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 68 242 kr och det egna kapitalet 38 560 kr (soliditet 56,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.