Magnus o Anette Gräv ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 908 964 | 798 301 | 640 240 |
| Summa anläggningstillgångar | 963 333 | 858 265 | 753 197 |
| Summa tillgångar | 1 872 296 | 1 656 566 | 1 393 436 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 40 358 | 45 422 | 48 358 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 40 358 | 45 422 | 48 358 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −153 438 | −220 795 | −176 066 |
| Summa eget kapital | 1 831 938 | 1 611 144 | 1 345 078 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 330 000 | 118 000 | 107 000 |
| Rörelseresultat | −153 041 | −220 828 | −176 072 |
| EBITDA | −29 973 | −97 760 | −53 004 |
| Resultat före skatt | −153 438 | −220 795 | −176 066 |
| Årets resultat | −153 438 | −220 795 | −176 066 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 123 068 | 123 068 | 123 068 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Magnus o Anette Gräv AB
Översikt
Magnus o Anette Gräv AB (org.nr 559037-2149) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Sävsjö. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 107 000 kr, vilket är 9,3 % mindre än året innan (118 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 43,1 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 176 066 kr. Företaget har gått med förlust under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 393 436 kr och det egna kapitalet 1 345 078 kr (soliditet 96,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.