Lastbilsuthyrning i Småland ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 221 374 | 137 450 | 297 171 | 297 001 | 278 050 | 326 981 |
| Summa anläggningstillgångar | 35 521 | 0 | — | 228 250 | 203 037 | 147 968 |
| Summa tillgångar | 256 895 | 137 450 | 297 171 | 525 251 | 481 087 | 474 949 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 86 175 | 49 380 | 51 811 | 176 593 | 191 314 | 249 371 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 198 331 | 197 792 | 127 231 |
| Summa skulder | 86 175 | 49 380 | 64 811 | 374 923 | 389 106 | 376 602 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −41 616 | −82 650 | 144 290 | 67 968 | 6 653 | 6 366 |
| Summa eget kapital | 170 720 | 88 070 | 232 360 | 150 328 | 91 981 | 98 347 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 006 000 | 506 000 | 774 000 | 681 284 | 458 000 | 477 000 |
| Rörelseresultat | −42 616 | −80 480 | 165 471 | 82 563 | −111 254 | −119 559 |
| EBITDA | — | — | — | 103 313 | −59 698 | −64 490 |
| Resultat före skatt | −41 616 | −82 650 | 152 468 | 87 404 | 9 926 | 9 917 |
| Årets resultat | −41 616 | −82 650 | 144 290 | 67 968 | 6 653 | 6 366 |
| Personalkostnader | 7 864 | 6 648 | 11 362 | 2 211 | 0 | 6 600 |
| Avskrivningar | — | — | — | 20 750 | 51 556 | 55 069 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lastbilsuthyrning i Småland AB
Översikt
Lastbilsuthyrning i Småland AB (org.nr 559036-9244) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Habo. Bransch enligt SCB: uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon (SNI 77110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 477 000 kr, vilket är 4,1 % mer än året innan (458 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,9 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 6 366 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 681 284 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 474 949 kr och det egna kapitalet 98 347 kr (soliditet 20,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.