Haddelunds Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 064 | 149 376 | 179 981 | 223 338 | 188 373 | 209 379 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 642 331 | 2 608 794 | 3 804 430 | 3 770 870 | 3 748 326 | 3 714 970 |
| Summa tillgångar | 2 644 395 | 2 758 170 | 3 984 411 | 3 994 208 | 3 936 699 | 3 924 349 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 117 419 | 178 974 | 227 386 | 268 958 | 218 004 | 185 265 |
| Långfristiga skulder | 2 188 506 | 2 085 411 | 3 120 970 | 3 001 714 | 2 882 458 | 2 770 640 |
| Summa skulder | 2 305 925 | 2 264 385 | 3 348 356 | 3 270 672 | 3 100 462 | 2 955 905 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 66 774 | 155 315 | 142 269 | 87 481 | 112 701 | 132 207 |
| Summa eget kapital | 338 470 | 493 785 | 636 055 | 723 536 | 836 237 | 968 444 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 228 000 | 363 000 | 416 000 | 394 000 | 409 000 | 418 000 |
| Rörelseresultat | 109 527 | 224 014 | 252 762 | 259 710 | 284 444 | 268 573 |
| EBITDA | 143 064 | 257 551 | 286 321 | 293 270 | 306 988 | 301 929 |
| Resultat före skatt | 85 032 | 197 729 | 179 336 | 110 223 | 142 045 | 166 654 |
| Årets resultat | 66 774 | 155 315 | 142 269 | 87 481 | 112 701 | 132 207 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 33 537 | 33 537 | 33 559 | 33 560 | 22 544 | 33 356 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Haddelunds Fastigheter AB
Översikt
Haddelunds Fastigheter AB (org.nr 559036-6174) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Högsjö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 418 000 kr, vilket är 2,2 % mer än året innan (409 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 132 207 kr (31,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 924 349 kr och det egna kapitalet 968 444 kr (soliditet 24,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.