PU Steen Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 634 723 | 716 952 |
| Summa anläggningstillgångar | 509 209 | 478 909 |
| Summa tillgångar | 1 143 932 | 1 195 861 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 486 737 | 336 704 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 486 737 | 336 704 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 194 253 | 201 962 |
| Summa eget kapital | 657 195 | 859 157 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 360 000 | 360 000 |
| Rörelseresultat | 271 965 | 282 425 |
| EBITDA | 302 265 | 312 725 |
| Resultat före skatt | 245 291 | 255 295 |
| Årets resultat | 194 253 | 201 962 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 30 300 | 30 300 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PU Steen Fastigheter AB
Översikt
PU Steen Fastigheter AB (org.nr 559036-4930) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Karlstad. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 360 000 kr, i nivå med året innan. Årets resultat 2025 var en vinst på 201 962 kr (56,1 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 195 861 kr och det egna kapitalet 859 157 kr (soliditet 71,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.