Stahag Group ABAktiv

559033-3315AktiebolagRegistrerat 2015ROSERSBERG

Finansiell översikt

5 101 150 kr+27,2%
Omsättning 2025
+13,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
02 mn4 mn6 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn20212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2024

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Historik
2024100 000 kr
2023100 000 kr
2022100 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar893 7271 067 0401 144 2731 447 4131 400 377
Summa anläggningstillgångar24 51318 74500—
Summa tillgångar918 2401 085 7851 144 2731 447 4131 400 377
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder368 235346 168547 285666 872602 598
Långfristiga skulder—————
Summa skulder368 235346 168547 285666 872602 598
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)302 254389 612−42 629283 553117 238
Summa eget kapital550 005739 617596 988780 541797 779
Resultaträkning
Nettoomsättning3 034 1823 583 8233 655 6784 010 3265 101 150
Rörelseresultat384 308495 082−42 350349 255139 505
EBITDA388 634500 850−36 582349 255—
Resultat före skatt384 031493 821−42 629351 662149 693
Årets resultat302 254389 612−42 629283 553117 238
Personalkostnader2 476 4072 941 0233 533 6623 037 8833 225 661
Avskrivningar4 3265 7685 7680—
Övriga nyckeltal
Anställda—9978
Föreslagen utdelning—100 000100 000100 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Stahag Group AB

Översikt

Stahag Group AB (org.nr 559033-3315) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Rosersberg. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 101 150 kr, vilket är 27,2 % mer än året innan (4 010 326 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 117 238 kr (2,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 637 644 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 400 377 kr och det egna kapitalet 797 779 kr (soliditet 57,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag