NorthGrit ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 161 427 | 224 499 | 228 281 | 301 476 | 442 954 | 327 586 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 981 | 0 | 23 766 | 10 041 | −12 759 | −31 724 |
| Summa tillgångar | 170 408 | 224 499 | 252 047 | 311 517 | 430 195 | 295 862 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 20 426 | 61 399 | 52 525 | 65 063 | 112 382 | 69 479 |
| Långfristiga skulder | 68 633 | 58 109 | 442 | 445 | 445 | 445 |
| Summa skulder | 89 059 | 119 508 | 52 967 | 65 508 | 112 827 | 69 924 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 34 776 | 23 642 | 135 223 | 86 929 | 111 359 | 68 570 |
| Summa eget kapital | 81 349 | 104 991 | 199 080 | 246 009 | 317 368 | 225 938 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 170 440 | 238 184 | 756 570 | 607 284 | 549 741 | 452 314 |
| Rörelseresultat | 34 776 | 29 824 | 135 217 | 97 050 | 141 092 | 86 437 |
| EBITDA | 49 874 | 38 805 | 139 047 | 110 775 | 163 892 | 105 402 |
| Resultat före skatt | 34 776 | 29 824 | 135 223 | 96 965 | 141 198 | 86 386 |
| Årets resultat | 34 776 | 23 642 | 135 223 | 86 929 | 111 359 | 68 570 |
| Personalkostnader | 2 520 | 0 | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 15 098 | 8 981 | 3 830 | 13 725 | 22 800 | 18 965 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 47 317 | 40 000 | 40 000 | 160 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: NorthGrit AB
Översikt
NorthGrit AB (org.nr 559032-5626) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Älvsbyn. Bransch enligt SCB: annan plastvarutillverkning (SNI 22260).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 452 314 kr, vilket är 17,7 % mindre än året innan (549 741 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 68 570 kr (15,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 295 862 kr och det egna kapitalet 225 938 kr (soliditet 76,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.