Mab Engineering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 180 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 887 715 | 843 031 | 880 027 | 893 153 | 968 318 | 1 029 835 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 887 715 | 843 031 | 880 027 | 893 153 | 968 318 | 1 029 835 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 225 071 | 174 851 | 191 364 | 201 521 | 170 578 | 156 549 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 225 071 | 174 851 | 191 364 | 201 521 | 170 578 | 156 549 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 303 947 | 185 537 | 200 482 | 152 969 | 286 108 | 255 546 |
| Summa eget kapital | 662 644 | 668 180 | 688 663 | 691 632 | 797 740 | 873 286 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 362 759 | 1 258 575 | 1 322 532 | 1 326 744 | 1 396 511 | 1 403 737 |
| Rörelseresultat | 386 696 | 233 673 | 252 946 | 186 102 | 349 461 | 315 997 |
| Resultat före skatt | 386 696 | 233 673 | 252 900 | 192 411 | 360 136 | 321 865 |
| Årets resultat | 303 947 | 185 537 | 200 482 | 152 969 | 286 108 | 255 546 |
| Personalkostnader | 915 108 | 953 117 | 995 964 | 1 085 312 | 958 356 | 1 034 097 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 180 000 | 150 000 | 180 000 | — | 180 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mab Engineering AB
Översikt
Mab Engineering AB (org.nr 559030-6873) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Fleninge. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 403 737 kr, vilket är 0,5 % mer än året innan (1 396 511 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 255 546 kr (18,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 403 737 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 029 835 kr och det egna kapitalet 873 286 kr (soliditet 84,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 180 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.