Pia Alsén Art ABAktiv

559028-6729AktiebolagRegistrerat 2015LJUNGSKILE

Finansiell översikt

32 008 kr+35,6%
Omsättning 2025/26
−34,0%
Genomsnittlig årlig förändring 2021/22–2025/26
050 tusen100 tusen150 tusen2021/222022/232024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

föreslagen
2025/26

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
2025/260 kr
2024/250 kr
2023/24204 000 kr
2022/23195 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar878 042639 742423 300187 617174 880
Summa anläggningstillgångar————0
Summa tillgångar878 042639 742423 300187 617174 880
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder43 41615 71118 55521 70512 282
Långfristiga skulder————0
Summa skulder43 41615 71118 55521 70512 282
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)55 308−23 595−24 286−34 833−3 314
Summa eget kapital834 626624 031404 745165 912162 598
Resultaträkning
Nettoomsättning111 4220—23 60532 008
Rörelseresultat70 647−23 680−24 658−36 006−3 314
EBITDA————−3 314
Resultat före skatt70 426−23 595−24 286−34 833−3 314
Årets resultat55 308−23 595−24 286−34 833−3 314
Personalkostnader3 2190—10 3671 440
Avskrivningar————0
Övriga nyckeltal
Anställda00——0
Föreslagen utdelning—195 000204 00000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Pia Alsén Art AB

Översikt

Pia Alsén Art AB (org.nr 559028-6729) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Ljungskile. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 32 008 kr, vilket är 35,6 % mer än året innan (23 605 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 34,0 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 3 314 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 174 880 kr och det egna kapitalet 162 598 kr (soliditet 93,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i LJUNGSKILE