We-Care Fastigheter ABAktiv

559028-3676AktiebolagRegistrerat 2015INGARÖ

Finansiell översikt

16 000 kr+144,4%
Omsättning 2023/24
−43,3%
Genomsnittlig årlig förändring 2019/20–2023/24
-50 tusen050 tusen100 tusen150 tusen200 tusen2019/202020/212021/222022/232023/24

Nyckeltal

2023/24
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2019/202020/212021/222022/232023/24

Utdelning

föreslagen
2021/22

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Historik
2021/22100 000 kr
2020/2155 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
2019/202020/212021/222022/232023/24
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar172 746125 401210 83081 32697 037
Summa anläggningstillgångar4 795 0414 722 1944 683 7784 554 7004 477 253
Summa tillgångar4 967 7874 847 5954 894 6084 636 0264 574 290
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 141 328835 495227 697385 332335 371
Långfristiga skulder3 748 7213 868 7214 458 7214 161 2904 171 290
Summa skulder4 890 0494 704 2164 686 4184 546 6224 506 661
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)131 70465 641119 811−118 786−71 775
Summa eget kapital77 738143 379208 19089 40467 629
Resultaträkning
Nettoomsättning155 000133 00064 000−36 00016 000
Rörelseresultat265 012191 558244 51829 812139 257
EBITDA342 459269 005270 334158 890216 704
Resultat före skatt151 92983 531150 894−118 436−71 728
Årets resultat131 70465 641119 811−118 786−71 775
Personalkostnader—————
Avskrivningar77 44777 44725 816129 07877 447
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning—55 000100 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: We-Care Fastigheter AB

Översikt

We-Care Fastigheter AB (org.nr 559028-3676) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Ingarö. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 16 000 kr. Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 43,3 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 71 775 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 4 574 290 kr och det egna kapitalet 67 629 kr (soliditet 1,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag