Madomo ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 650 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 336 118 | 399 595 | 297 546 | 229 824 | 340 889 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 881 214 | 3 807 367 | 3 733 520 | 3 659 673 | 3 585 826 |
| Summa tillgångar | 4 217 332 | 4 206 962 | 4 031 066 | 3 889 497 | 3 926 715 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 513 170 | 413 452 | 482 999 | 520 103 | 319 373 |
| Långfristiga skulder | 3 200 000 | 3 080 000 | 2 589 580 | 2 160 000 | 2 107 228 |
| Summa skulder | 3 786 709 | 3 566 991 | 3 146 118 | 2 753 642 | 2 545 140 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 207 806 | 209 348 | 244 977 | 250 907 | 245 720 |
| Summa eget kapital | 430 623 | 639 971 | 884 948 | 1 135 855 | 1 381 575 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 534 000 | 507 000 | 602 000 | 613 643 | 633 591 |
| Rörelseresultat | 361 708 | 359 475 | 451 212 | 469 687 | 478 222 |
| EBITDA | 435 556 | 433 322 | 525 059 | 543 534 | 552 069 |
| Resultat före skatt | 264 483 | 263 756 | 308 834 | 316 427 | 309 810 |
| Årets resultat | 207 806 | 209 348 | 244 977 | 250 907 | 245 720 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 73 848 | 73 847 | 73 847 | 73 847 | 73 847 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 650 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Madomo AB
Översikt
Madomo AB (org.nr 559027-8593) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Hjälteby. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 633 591 kr, vilket är 3,3 % mer än året innan (613 643 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 245 720 kr (38,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 926 715 kr och det egna kapitalet 1 381 575 kr (soliditet 35,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 650 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.