Bloms Gräv ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 542 769 | 482 375 | 323 149 | 492 030 | 903 286 | 1 139 495 |
| Summa anläggningstillgångar | 415 487 | 357 061 | 325 865 | 422 543 | 316 275 | 204 454 |
| Summa tillgångar | 958 256 | 839 436 | 649 014 | 914 573 | 1 219 561 | 1 343 949 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 175 543 | 127 277 | 71 819 | 148 583 | 254 762 | 596 310 |
| Långfristiga skulder | 631 147 | 600 000 | 425 000 | 335 000 | 155 000 | 30 000 |
| Summa skulder | 903 200 | 745 447 | 514 989 | 501 753 | 427 932 | 626 310 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −311 | 38 933 | 40 036 | 278 794 | 378 809 | −73 990 |
| Summa eget kapital | 55 056 | 93 989 | 134 025 | 412 820 | 791 629 | 717 639 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 399 000 | 1 104 000 | 1 080 000 | 1 307 000 | 2 094 000 | 2 224 000 |
| Rörelseresultat | 29 799 | −28 675 | 51 854 | 353 043 | 479 627 | −88 124 |
| EBITDA | 120 626 | 29 751 | 83 050 | 411 015 | 655 407 | 16 191 |
| Resultat före skatt | −311 | 49 564 | 50 488 | 351 485 | 478 558 | −73 990 |
| Årets resultat | −311 | 38 933 | 40 036 | 278 794 | 378 809 | −73 990 |
| Personalkostnader | 311 548 | 600 747 | 489 810 | 442 523 | 515 853 | 492 940 |
| Avskrivningar | 90 827 | 58 426 | 31 196 | 57 972 | 175 780 | 104 315 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bloms Gräv AB
Översikt
Bloms Gräv AB (org.nr 559026-2829) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Västra Torup.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 224 000 kr, vilket är 6,2 % mer än året innan (2 094 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 73 990 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 307 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 343 949 kr och det egna kapitalet 717 639 kr (soliditet 53,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.