Restaurang Adwal ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 189 200 | 182 187 | 177 876 | 409 350 | 392 420 | 716 061 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 588 000 | 501 000 | 339 000 |
| Summa tillgångar | 189 200 | 182 187 | 177 876 | 997 350 | 893 420 | 1 055 061 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 7 013 | 4 000 | 4 000 | 731 010 | 310 190 | 250 187 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 103 309 | 111 822 | 82 197 |
| Summa skulder | 7 013 | 4 000 | 4 000 | 834 319 | 422 012 | 332 384 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 11 149 | −4 000 | −4 311 | −10 845 | 308 377 | 251 270 |
| Summa eget kapital | 182 187 | 178 187 | 173 876 | 163 031 | 471 408 | 722 677 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 557 426 | 0 | — | 1 119 571 | 2 735 815 | 2 620 188 |
| Rörelseresultat | 14 084 | −4 000 | −4 000 | 17 856 | 485 606 | 351 463 |
| EBITDA | — | — | — | 164 856 | 647 606 | 513 463 |
| Resultat före skatt | 14 162 | −4 000 | −4 311 | −10 845 | 385 641 | 317 669 |
| Årets resultat | 11 149 | −4 000 | −4 311 | −10 845 | 308 377 | 251 270 |
| Personalkostnader | 128 881 | 0 | — | 324 929 | 688 318 | 877 237 |
| Avskrivningar | — | — | — | 147 000 | 162 000 | 162 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | — | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Restaurang Adwal AB
Översikt
Restaurang Adwal AB (org.nr 559024-8034) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Mörbylånga. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 620 188 kr, vilket är 4,2 % mindre än året innan (2 735 815 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 47,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 251 270 kr (9,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 310 094 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 055 061 kr och det egna kapitalet 722 677 kr (soliditet 68,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.