Uppsala Naprapati & Rehab ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 211 267 | 110 137 |
| Summa anläggningstillgångar | 37 061 | 24 709 |
| Summa tillgångar | 248 328 | 134 846 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 70 079 | 79 115 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 70 079 | 79 115 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 128 267 | 7 481 |
| Summa eget kapital | 178 249 | 55 731 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 846 000 | 779 000 |
| Rörelseresultat | 162 509 | 10 239 |
| EBITDA | 177 988 | 22 597 |
| Resultat före skatt | 162 288 | 10 066 |
| Årets resultat | 128 267 | 7 481 |
| Personalkostnader | 399 333 | 513 209 |
| Avskrivningar | 15 479 | 12 358 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Uppsala Naprapati & Rehab AB
Översikt
Uppsala Naprapati & Rehab AB (org.nr 559024-6152) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 779 000 kr, vilket är 7,9 % mindre än året innan (846 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 7 481 kr (1,0 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 389 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 134 846 kr och det egna kapitalet 55 731 kr (soliditet 41,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.