Resilience care ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | — | 3 553 068 | 9 092 082 |
| Årets resultat | −13 724 | −16 617 | −7 365 | 552 709 | 1 388 433 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 39 975 | 73 995 | 59 337 | 1 370 766 | 4 339 242 |
| Summa skulder | 7 835 | 40 612 | 33 319 | 792 039 | 2 433 781 |
| Summa eget kapital | 32 140 | 33 383 | 26 018 | 578 727 | 1 905 461 |
| Anställda | — | — | — | — | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Resilience care AB
Översikt
Resilience care AB (org.nr 559024-3365) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Köping. Bransch enligt SCB: heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem (SNI 87991).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 092 082 kr, vilket är 156 % mer än året innan (3 553 068 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1 345 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 388 433 kr (15,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9. Nettoomsättningen per anställd var 1 010 231 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 339 242 kr och det egna kapitalet 1 905 461 kr (soliditet 43,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.