PlanTrail ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 167 232 | 167 666 | 335 813 | 449 397 | 602 014 | 551 611 | 663 229 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 16 667 | 20 784 | 12 450 | 12 450 | 12 450 |
| Summa tillgångar | 167 232 | 167 666 | 352 480 | 470 181 | 614 464 | 564 061 | 675 679 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 33 583 | 47 443 | 163 265 | 193 269 | 344 761 | 358 812 | 422 819 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 53 383 | 53 243 | 189 565 | 245 569 | 389 261 | 358 812 | 433 419 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 43 382 | 574 | 48 492 | 61 697 | 591 | −19 954 | 37 011 |
| Summa eget kapital | 113 849 | 114 423 | 162 915 | 224 612 | 225 203 | 205 249 | 242 260 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 299 997 | 237 046 | 498 896 | 1 731 851 | 1 709 784 | 1 731 666 | 1 875 191 |
| Rörelseresultat | 79 535 | −13 010 | 82 237 | 103 869 | −6 672 | −64 091 | 54 285 |
| EBITDA | — | — | 90 570 | 112 202 | 1 662 | −64 091 | — |
| Resultat före skatt | 59 707 | 873 | 61 708 | 77 765 | 1 110 | −19 954 | 43 592 |
| Årets resultat | 43 382 | 574 | 48 492 | 61 697 | 591 | −19 954 | 37 011 |
| Personalkostnader | 14 023 | 5 455 | 59 376 | 448 496 | 536 358 | 554 657 | 678 231 |
| Avskrivningar | — | — | 8 333 | 8 333 | 8 334 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PlanTrail AB
Översikt
PlanTrail AB (org.nr 559024-3241) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Nacka. Bransch enligt SCB: datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. (SNI 63100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 875 191 kr, vilket är 8,3 % mer än året innan (1 731 666 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 35,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 37 011 kr (2,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 675 679 kr och det egna kapitalet 242 260 kr (soliditet 35,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.