Nordic Treasures ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 428 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 358 478 | 483 349 | 691 190 | 833 106 | 960 988 | 1 713 792 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 092 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 366 570 | 483 349 | 691 190 | 833 106 | 960 988 | 1 713 792 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 95 555 | 156 981 | 234 045 | 194 076 | 188 183 | 943 149 |
| Långfristiga skulder | 140 182 | 0 | — | — | 200 000 | 0 |
| Summa skulder | 235 737 | 156 981 | 234 045 | 194 076 | 388 183 | 943 150 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 19 119 | 195 535 | 130 777 | 181 885 | 8 775 | 719 837 |
| Summa eget kapital | 130 833 | 326 368 | 457 145 | 639 030 | 572 805 | 770 642 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 870 160 | 2 632 487 | 2 749 000 | 3 665 000 | 5 234 000 | 6 725 653 |
| Rörelseresultat | 19 636 | 249 137 | 168 088 | 234 492 | 16 796 | 913 854 |
| EBITDA | 22 333 | 257 229 | 168 088 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 19 119 | 247 977 | 168 113 | 234 371 | 15 896 | 912 635 |
| Årets resultat | 19 119 | 195 535 | 130 777 | 181 885 | 8 775 | 719 837 |
| Personalkostnader | 325 522 | 463 664 | 815 257 | 878 016 | 1 646 120 | 1 504 354 |
| Avskrivningar | 2 697 | 8 092 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 428 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nordic Treasures AB
Översikt
Nordic Treasures AB (org.nr 559022-8283) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Klågerup.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 6 725 653 kr, vilket är 28,5 % mer än året innan (5 234 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 29,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 719 837 kr (10,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 241 884 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 713 792 kr och det egna kapitalet 770 642 kr (soliditet 45,0 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 428 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.