G1 Bygg & Entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 30 021 | 3 021 | 333 293 | 51 321 | 55 595 | 51 584 | 112 029 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 30 021 | 3 021 | 333 293 | 51 321 | 55 595 | 51 584 | 112 029 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 35 149 | 32 623 | 339 429 | 15 930 | 66 440 | 86 300 | 40 600 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 35 149 | 32 623 | 339 429 | 15 930 | 66 440 | 86 300 | 40 600 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −27 204 | −24 474 | 23 466 | −54 473 | −46 237 | −23 871 | 106 145 |
| Summa eget kapital | −5 128 | −29 602 | −6 136 | 35 391 | −10 845 | −34 716 | 71 429 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 69 000 | 459 000 | 153 000 | 128 000 | 0 | 401 000 |
| Rörelseresultat | −27 204 | −24 444 | 23 622 | −54 479 | −46 255 | −23 643 | 106 089 |
| Resultat före skatt | −27 204 | −24 474 | 23 466 | −54 473 | −46 237 | −23 871 | 106 145 |
| Årets resultat | −27 204 | −24 474 | 23 466 | −54 473 | −46 237 | −23 871 | 106 145 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | 49 282 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: G1 Bygg & Entreprenad AB
Översikt
G1 Bygg & Entreprenad AB (org.nr 559022-0645) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Vendelsö. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 401 000 kr. Årets resultat 2025 var en vinst på 106 145 kr (26,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 401 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 112 029 kr och det egna kapitalet 71 429 kr (soliditet 63,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.