Hjalmar tandklinik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 700 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 862 615 | 3 567 830 | 4 284 945 | 4 417 644 | 6 133 759 | 7 352 950 |
| Summa anläggningstillgångar | 13 930 259 | 8 791 841 | 9 561 586 | 7 122 625 | 6 586 026 | 6 607 177 |
| Summa tillgångar | 14 792 874 | 12 359 671 | 13 846 531 | 11 540 269 | 12 719 785 | 13 960 127 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 799 673 | 603 113 | 1 733 144 | 1 083 150 | 1 803 404 | 1 959 160 |
| Långfristiga skulder | 7 016 614 | 4 999 123 | 4 778 959 | 920 350 | 413 007 | 468 149 |
| Summa skulder | 7 816 287 | 5 602 236 | 6 512 103 | 2 003 500 | 2 216 411 | 2 427 309 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 273 035 | 580 849 | 576 993 | 2 202 341 | 1 951 606 | 2 279 445 |
| Summa eget kapital | 6 976 587 | 6 757 435 | 7 334 428 | 9 536 769 | 10 503 374 | 11 532 818 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 7 144 155 | 7 060 624 | 5 578 806 | 9 272 872 | 8 889 361 | 10 132 412 |
| Rörelseresultat | 3 027 797 | 732 857 | 1 287 355 | 2 818 527 | 2 489 034 | 2 824 490 |
| EBITDA | 3 112 797 | 732 857 | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 2 990 743 | 731 706 | 727 004 | 2 773 515 | 2 458 312 | 2 875 730 |
| Årets resultat | 2 273 035 | 580 849 | 576 993 | 2 202 341 | 1 951 606 | 2 279 445 |
| Personalkostnader | 2 358 832 | 4 295 723 | 2 880 346 | 3 651 166 | 3 654 335 | 3 953 543 |
| Avskrivningar | 85 000 | 0 | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 5 | 8 | 6 | 6 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 1 700 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hjalmar tandklinik AB
Översikt
Hjalmar tandklinik AB (org.nr 559021-8573) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 132 412 kr, vilket är 14,0 % mer än året innan (8 889 361 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 279 445 kr (22,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 447 487 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 960 127 kr och det egna kapitalet 11 532 818 kr (soliditet 82,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 700 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.