Meliva VC Liljeholmen - Jakobsberg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2023
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 11 143 718 | 9 771 329 | 9 901 039 | 11 446 033 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 161 261 | 1 010 488 | 919 890 | 815 266 |
| Summa tillgångar | 12 304 979 | 10 781 817 | 10 820 929 | 12 261 299 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 4 123 712 | 5 075 038 | 5 113 252 | 6 756 184 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 4 123 712 | 5 075 038 | 5 113 252 | 6 756 184 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 6 976 130 | 5 656 779 | 898 | −202 562 |
| Summa eget kapital | 8 181 267 | 5 706 779 | 5 707 677 | 5 505 115 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 26 312 000 | 29 727 000 | 25 178 000 | 25 742 000 |
| Rörelseresultat | 8 902 839 | 7 189 332 | 3 024 271 | −386 370 |
| EBITDA | 9 139 680 | 7 454 214 | 3 258 738 | −136 848 |
| Resultat före skatt | 8 885 637 | 7 187 651 | 11 426 | −173 019 |
| Årets resultat | 6 976 130 | 5 656 779 | 898 | −202 562 |
| Personalkostnader | 10 348 972 | 13 220 533 | 13 349 499 | 15 591 658 |
| Avskrivningar | 236 841 | 264 882 | 234 467 | 249 522 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 20 | 22 | 15 | 17 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Meliva VC Liljeholmen - Jakobsberg AB
Översikt
Meliva VC Liljeholmen - Jakobsberg AB (org.nr 559021-6809) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 25 742 000 kr, vilket är 2,2 % mer än året innan (25 178 000 kr). Från 2020 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,7 % per år. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 202 562 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 17 (året innan: 15). Nettoomsättningen per anställd var 1 514 235 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 12 261 299 kr och det egna kapitalet 5 505 115 kr (soliditet 44,9 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.