GHRS Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 50 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 341 717 | 596 985 | 754 141 | 836 384 | 1 138 885 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 55 865 | 44 422 | 32 979 | 21 536 |
| Summa tillgångar | 341 717 | 652 850 | 798 563 | 869 363 | 1 160 421 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 38 450 | 42 087 | 107 500 | 86 741 | 120 025 |
| Långfristiga skulder | 168 853 | 444 016 | 433 674 | 433 674 | 433 674 |
| Summa skulder | 207 303 | 500 649 | 598 520 | 630 761 | 741 645 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 40 241 | 17 787 | 80 989 | 119 548 | 180 175 |
| Summa eget kapital | 134 414 | 152 201 | 200 043 | 238 602 | 418 776 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 121 000 | 643 000 | 838 412 | 757 971 | 1 149 766 |
| Rörelseresultat | 41 660 | 41 292 | 189 004 | 224 975 | 330 294 |
| EBITDA | 41 660 | 42 640 | 200 447 | 236 418 | 341 737 |
| Resultat före skatt | 41 660 | 26 776 | 107 447 | 152 380 | 228 189 |
| Årets resultat | 40 241 | 17 787 | 80 989 | 119 548 | 180 175 |
| Personalkostnader | 5 651 | 7 646 | 6 602 | 0 | — |
| Avskrivningar | 0 | 1 348 | 11 443 | 11 443 | 11 443 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 80 989 | 50 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: GHRS Consulting AB
Översikt
GHRS Consulting AB (org.nr 559021-4432) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Särö. Bransch enligt SCB: provisionshandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46170).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 149 766 kr, vilket är 51,7 % mer än året innan (757 971 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 75,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 180 175 kr (15,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 160 421 kr och det egna kapitalet 418 776 kr (soliditet 36,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.