MT Holding 1 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 60 176 | 68 740 | 221 974 | 337 703 | 285 994 | 187 | 187 | 187 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 1 570 658 | 2 031 590 | 2 638 761 |
| Summa tillgångar | 60 176 | 68 740 | 221 974 | 337 703 | 285 994 | 1 570 845 | 2 031 777 | 2 638 948 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 4 721 | 4 721 | 37 811 | 54 329 | 10 262 | 0 | — | — |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 1 176 638 | 847 570 | 604 741 |
| Summa skulder | 4 721 | 4 721 | 37 811 | 54 329 | 10 262 | 1 176 638 | 847 570 | 604 741 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 970 | 8 564 | 120 144 | 99 210 | −7 642 | 338 635 | 790 000 | 850 000 |
| Summa eget kapital | 55 455 | 64 019 | 184 163 | 283 374 | 275 732 | 394 207 | 1 184 207 | 2 034 207 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 79 000 | 99 000 | 219 000 | 219 000 | 66 000 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 5 023 | 8 565 | 159 482 | 127 265 | −5 061 | −11 615 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 4 970 | 8 564 | 159 482 | 127 265 | −5 222 | 338 635 | 790 000 | 850 000 |
| Årets resultat | 4 970 | 8 564 | 120 144 | 99 210 | −7 642 | 338 635 | 790 000 | 850 000 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MT Holding 1 AB
Översikt
MT Holding 1 AB (org.nr 559020-1769) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 850 000 kr. Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2022. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 638 948 kr och det egna kapitalet 2 034 207 kr (soliditet 77,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.