ASR Bowling ABAktiv

559019-9351AktiebolagRegistrerat 2015STRÄNGNÄS

Finansiell översikt

7 457 000 kr+22,9%
Omsättning 2025
+16,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn202020212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2021

Föreslagen utdelning 51 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar338 900848 455588 666822 204711 7401 354 135
Summa anläggningstillgångar258 532198 062279 099209 808444 482785 340
Summa tillgångar597 4321 046 517867 7651 032 0121 156 2222 139 475
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder270 376737 086706 662598 253787 7721 080 956
Långfristiga skulder155 000157 23936 643342 503392 0541 069 591
Summa skulder425 376894 325743 305940 7561 179 8262 150 547
Aktiekapital50 10050 10050 10050 10050 10050 100
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)72 294−19 86423 269−33 204−114 86012 532
Summa eget kapital172 056152 192124 46091 256−23 604−11 072
Resultaträkning
Nettoomsättning3 416 0003 033 0004 692 0005 513 0006 067 0007 457 000
Rörelseresultat90 063−6 55737 056−13 380−41 850148 587
EBITDA145 62653 91394 57668 71193 622343 890
Resultat före skatt74 065−19 42427 928−33 204−114 86012 532
Årets resultat72 294−19 86423 269−33 204−114 86012 532
Personalkostnader2 057 0621 743 3672 062 3112 140 6452 658 8513 031 113
Avskrivningar55 56360 47057 52082 091135 472195 303
Övriga nyckeltal
Anställda697—89
Föreslagen utdelning—51 000————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: ASR Bowling AB

Översikt

ASR Bowling AB (org.nr 559019-9351) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Strängnäs. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 457 000 kr, vilket är 22,9 % mer än året innan (6 067 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 12 532 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 828 556 kr.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−11 072 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 100 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag