Skånela lås & larm ABAktiv

559019-7488AktiebolagRegistrerat 2015ROSERSBERG

Finansiell översikt

3 456 000 kr+20,3%
Omsättning 2025
+13,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar396 2601 088 781335 660430 689257 153216 638
Summa anläggningstillgångar2 266 9445 529 8176 129 2346 574 4306 836 2488 879 693
Summa tillgångar2 663 2046 618 5986 464 8947 005 1197 093 4019 096 331
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder492 2231 857 4841 664 8534 473 6234 546 5125 538 913
Långfristiga skulder1 180 1753 191 4403 158 995460 66451 00072 500
Summa skulder1 964 3985 392 9245 167 8485 369 2875 082 5126 340 913
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)102 023526 86971 371338 786375 058744 529
Summa eget kapital698 8061 225 6741 297 0461 635 8322 010 8892 755 418
Resultaträkning
Nettoomsättning1 823 0001 915 0001 405 0002 759 0002 874 0003 456 000
Rörelseresultat189 882235 318142 452766 301770 3641 421 736
EBITDA271 318324 351302 576949 378963 6101 624 568
Resultat före skatt130 268559 55571 371429 360477 068944 462
Årets resultat102 023526 86971 371338 786375 058744 529
Personalkostnader592 601662 780680 480685 345679 099684 604
Avskrivningar81 43689 033160 124183 077193 246202 832
Övriga nyckeltal
Anställda222222
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Skånela lås & larm AB

Översikt

Skånela lås & larm AB (org.nr 559019-7488) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Rosersberg. Bransch enligt SCB: övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 456 000 kr, vilket är 20,3 % mer än året innan (2 874 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 744 529 kr (21,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 728 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 096 331 kr och det egna kapitalet 2 755 418 kr (soliditet 30,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.