FIERRAS PROJEKTUTVECKLING ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 350 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 586 095 | 953 630 | 1 216 581 | 3 043 477 | 1 474 726 |
| Summa anläggningstillgångar | 266 733 | 451 765 | 451 765 | 3 300 836 | 2 629 402 |
| Summa tillgångar | 1 852 828 | 1 405 395 | 1 668 346 | 6 344 313 | 4 104 128 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 364 858 | 100 609 | 131 306 | 112 821 | 82 328 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 935 858 | 581 609 | 725 306 | 636 821 | 82 328 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 506 138 | 66 816 | 399 254 | 4 964 452 | −385 692 |
| Summa eget kapital | 916 970 | 823 786 | 943 040 | 5 707 492 | 4 021 800 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 302 000 | 480 000 | 1 712 000 | 253 000 | 144 000 |
| Rörelseresultat | 852 719 | −1 566 | 633 656 | −1 106 352 | −509 276 |
| EBITDA | — | — | — | −956 135 | −264 607 |
| Resultat före skatt | 638 719 | 88 386 | 521 096 | 4 964 452 | −385 692 |
| Årets resultat | 506 138 | 66 816 | 399 254 | 4 964 452 | −385 692 |
| Personalkostnader | 412 876 | 413 032 | 822 312 | 1 012 061 | 195 770 |
| Avskrivningar | — | — | — | 150 217 | 244 669 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 280 000 | 200 000 | — | 350 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: FIERRAS PROJEKTUTVECKLING AB
Översikt
FIERRAS PROJEKTUTVECKLING AB (org.nr 559019-4048) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Luleå. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 144 000 kr, vilket är 43,1 % mindre än året innan (253 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 42,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 385 692 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 144 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 104 128 kr och det egna kapitalet 4 021 800 kr (soliditet 98,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 350 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.