R & W Sprutlack och måleri ABAktiv

559018-6994AktiebolagRegistrerat 2015LÖBERÖD

Finansiell översikt

2 341 204 kr−11,1%
Omsättning 2024/25
+2,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
01 mn2 mn3 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
2024/250 kr
2023/24600 000 kr
2022/230 kr
2020/21680 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar674 4901 296 579622 490726 9531 141 728927 462
Summa anläggningstillgångar274 899176 15998 095104 575263 445189 875
Summa tillgångar949 3891 472 738720 585831 5281 405 1731 117 337
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder307 898373 201385 570311 442284 679339 584
Långfristiga skulder119 239107 9391 07921 51179 9454 343
Summa skulder530 037584 040502 549487 853519 524599 827
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)137 170469 3469 337125 640541 973231 861
Summa eget kapital419 352888 698218 036343 675885 649517 510
Resultaträkning
Nettoomsättning2 110 0322 921 8282 334 4132 885 3302 634 0592 341 204
Rörelseresultat238 685604 33531 122205 913692 367396 205
EBITDA375 570703 075109 186278 653765 937469 775
Resultat före skatt176 334601 27717 395168 457694 724303 258
Årets resultat137 170469 3469 337125 640541 973231 861
Personalkostnader1 137 0641 183 0361 242 9281 051 0981 124 5371 109 386
Avskrivningar136 88598 74078 06472 74073 57073 570
Övriga nyckeltal
Anställda242222
Föreslagen utdelning—680 000—0600 0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: R & W Sprutlack och måleri AB

Översikt

R & W Sprutlack och måleri AB (org.nr 559018-6994) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Löberöd. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 341 204 kr, vilket är 11,1 % mindre än året innan (2 634 059 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 231 861 kr (9,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 170 602 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 117 337 kr och det egna kapitalet 517 510 kr (soliditet 46,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.