Haiway ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 90 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 536 611 | 337 397 | 227 149 | 234 976 | 253 320 | 154 298 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 536 611 | 337 397 | 227 149 | 234 976 | 253 320 | 154 298 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 207 356 | 146 319 | 81 152 | 83 598 | 59 276 | 45 460 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 207 356 | 146 319 | 81 152 | 83 598 | 59 276 | 45 460 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 245 980 | 61 823 | 4 919 | 5 380 | 42 666 | 4 794 |
| Summa eget kapital | 329 255 | 191 078 | 145 997 | 151 378 | 194 044 | 108 838 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 576 376 | 175 800 | 62 100 | 120 150 | 180 900 | 113 650 |
| Rörelseresultat | 319 750 | 79 024 | 6 288 | 7 979 | 56 818 | 1 028 |
| Resultat före skatt | 319 651 | 78 949 | 6 288 | 7 979 | 57 427 | 6 942 |
| Årets resultat | 245 980 | 61 823 | 4 919 | 5 380 | 42 666 | 4 794 |
| Personalkostnader | 45 679 | 13 692 | 2 890 | 2 506 | 16 582 | 28 400 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 50 000 | — | — | 90 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Haiway AB
Översikt
Haiway AB (org.nr 559018-1979) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 113 650 kr, vilket är 37,2 % mindre än året innan (180 900 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 27,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 4 794 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 113 650 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 154 298 kr och det egna kapitalet 108 838 kr (soliditet 70,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.