Generator Hostels Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 11 806 909 | 8 723 393 |
| Summa anläggningstillgångar | 55 666 315 | 52 823 302 |
| Summa tillgångar | 67 473 000 | 61 547 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 17 350 557 | 21 855 375 |
| Långfristiga skulder | 46 155 344 | 34 112 165 |
| Summa skulder | 63 505 808 | 55 967 976 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 3 904 653 | 1 611 832 |
| Summa eget kapital | 3 967 192 | 5 579 024 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 113 376 000 | 118 817 000 |
| Rörelseresultat | 5 384 737 | 3 147 727 |
| EBITDA | 10 752 581 | 7 552 036 |
| Resultat före skatt | 3 904 653 | 1 611 832 |
| Årets resultat | 3 904 653 | 1 611 832 |
| Personalkostnader | 19 489 138 | 20 833 167 |
| Avskrivningar | 5 367 844 | 4 404 309 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 33 | 33 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Generator Hostels Sweden AB
Översikt
Generator Hostels Sweden AB (org.nr 559017-4404) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 118 817 000 kr, vilket är 4,8 % mer än året innan (113 376 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 1 611 832 kr (1,4 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 33. Nettoomsättningen per anställd var 3 600 515 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 61 547 000 kr och det egna kapitalet 5 579 024 kr (soliditet 9,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.