Mansi ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 130 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 297 281 | 287 486 | 225 720 | 191 544 | 212 798 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 190 616 | 143 457 | 6 295 | 4 137 |
| Summa tillgångar | 297 281 | 478 102 | 369 177 | 197 839 | 216 935 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 57 288 | 128 630 | 118 541 | 45 161 | 29 580 |
| Långfristiga skulder | 0 | 135 204 | 87 388 | 0 | — |
| Summa skulder | 57 288 | 263 834 | 205 929 | 45 161 | 29 580 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 87 301 | 124 275 | 73 979 | 89 430 | 34 677 |
| Summa eget kapital | 239 993 | 214 268 | 163 248 | 152 678 | 187 355 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 632 000 | 652 000 | 661 000 | 801 000 | 673 000 |
| Rörelseresultat | 111 472 | 163 787 | 103 095 | 119 597 | 35 108 |
| EBITDA | 111 472 | 208 968 | 150 254 | 155 505 | 37 266 |
| Resultat före skatt | 111 468 | 156 544 | 93 165 | 112 660 | 35 326 |
| Årets resultat | 87 301 | 124 275 | 73 979 | 89 430 | 34 677 |
| Personalkostnader | 397 092 | 408 617 | 408 996 | 419 222 | 474 799 |
| Avskrivningar | 0 | 45 181 | 47 159 | 35 908 | 2 158 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 125 000 | 100 000 | — | 130 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mansi AB
Översikt
Mansi AB (org.nr 559016-6871) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Staffanstorp. Bransch enligt SCB: trafikskoleverksamhet (SNI 85530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 673 000 kr, vilket är 16,0 % mindre än året innan (801 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 34 677 kr (5,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 673 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 216 935 kr och det egna kapitalet 187 355 kr (soliditet 86,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 130 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.