Protecfire Skandinavien ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 91 130 | 632 380 | 450 354 | 2 011 036 |
| Summa anläggningstillgångar | 166 422 | 172 634 | 943 046 | 1 064 508 |
| Summa tillgångar | 257 552 | 805 014 | 1 393 400 | 3 075 544 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 135 951 | 576 360 | 565 083 | 2 914 797 |
| Långfristiga skulder | 70 601 | 133 707 | 712 737 | 0 |
| Summa skulder | 206 552 | 710 067 | 1 277 820 | 2 914 797 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −452 527 | −1 065 653 | −1 587 477 | −2 792 485 |
| Summa eget kapital | 51 000 | 94 947 | 115 580 | 160 747 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 483 862 | 972 340 | 1 958 290 | 3 956 929 |
| Rörelseresultat | −449 436 | −1 067 729 | −1 587 175 | −2 789 685 |
| EBITDA | −431 398 | −1 023 182 | −1 520 774 | −2 669 700 |
| Resultat före skatt | −452 527 | −1 065 653 | −1 587 477 | −2 792 485 |
| Årets resultat | −452 527 | −1 065 653 | −1 587 477 | −2 792 485 |
| Personalkostnader | 900 144 | 825 336 | 1 228 049 | 2 999 027 |
| Avskrivningar | 18 038 | 44 547 | 66 401 | 119 985 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 5 | 4 | 4 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Protecfire Skandinavien AB
Översikt
Protecfire Skandinavien AB (org.nr 559015-9686) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Ingelstad. Bransch enligt SCB: partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 956 929 kr, vilket är 102 % mer än året innan (1 958 290 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 38,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 2 792 485 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 791 386 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 075 544 kr och det egna kapitalet 160 747 kr (soliditet 5,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.