Svensk metalldesign ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 553 074 | 758 042 | 1 364 687 | 2 277 442 | 1 040 361 | 3 081 980 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 0 | 407 000 | 530 274 |
| Summa tillgångar | 553 074 | 758 042 | 1 364 687 | 2 277 442 | 1 447 361 | 3 612 254 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 86 816 | 507 360 | 960 186 | 1 509 932 | 569 477 | 2 612 643 |
| Långfristiga skulder | 1 142 457 | 890 000 | 200 000 | 538 926 | 482 976 | 401 149 |
| Summa skulder | 1 229 273 | 1 397 360 | 1 160 186 | 2 048 858 | 1 052 453 | 3 013 792 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 47 155 | 36 881 | 153 819 | 14 045 | 166 324 | 203 555 |
| Summa eget kapital | −676 199 | −639 318 | 204 501 | 228 584 | 394 908 | 598 462 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 662 876 | 1 408 522 | 1 869 046 | 1 676 372 | 3 267 444 | 8 985 720 |
| Rörelseresultat | 47 583 | 38 901 | 154 014 | 18 782 | 197 554 | 358 588 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 404 514 |
| Resultat före skatt | 47 155 | 36 881 | 153 819 | 14 045 | 166 324 | 206 677 |
| Årets resultat | 47 155 | 36 881 | 153 819 | 14 045 | 166 324 | 203 555 |
| Personalkostnader | 890 367 | 1 005 849 | 1 046 678 | 1 380 802 | 1 241 106 | 1 303 804 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 45 926 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Svensk metalldesign AB
Översikt
Svensk metalldesign AB (org.nr 559015-6567) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 985 720 kr, vilket är 175 % mer än året innan (3 267 444 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 40,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 203 555 kr (2,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 2 995 240 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 612 254 kr och det egna kapitalet 598 462 kr (soliditet 16,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.