JV last ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 930 047 | 5 862 234 | 3 457 579 | 6 140 649 | 8 629 095 |
| Årets resultat | −49 607 | 120 206 | 15 068 | 152 242 | 213 046 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 179 337 | 1 897 064 | 1 846 182 | 2 739 289 | 2 722 587 |
| Summa skulder | 2 833 686 | 1 431 207 | 1 465 257 | 2 206 121 | 2 146 373 |
| Summa eget kapital | 345 651 | 465 857 | 380 925 | 533 168 | 576 214 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 100 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: JV last AB
Översikt
JV last AB (org.nr 559015-2822) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Storvreta. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 629 095 kr, vilket är 40,5 % mer än året innan (6 140 649 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 213 046 kr (2,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 2 157 274 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 722 587 kr och det egna kapitalet 576 214 kr (soliditet 21,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.