Saphira Omsorg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 280 670 | 379 541 | 440 269 | 409 293 | 386 483 | 437 002 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 176 744 | 148 164 | 119 584 | 91 004 |
| Summa tillgångar | 280 670 | 379 541 | 617 013 | 557 457 | 506 067 | 528 006 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 61 698 | 83 542 | 110 201 | 49 493 | 67 127 | 50 521 |
| Långfristiga skulder | — | — | 90 496 | 82 506 | 0 | — |
| Summa skulder | 61 698 | 83 542 | 237 441 | 182 163 | 118 111 | 101 525 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 68 096 | 77 027 | 83 573 | −4 277 | 12 662 | 38 525 |
| Summa eget kapital | 218 972 | 295 999 | 379 572 | 375 294 | 387 956 | 426 481 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 866 000 | 647 000 | 1 195 000 | 692 000 | 318 000 | 397 000 |
| Rörelseresultat | 87 724 | 98 812 | 144 100 | 13 408 | 18 817 | 49 554 |
| EBITDA | — | — | 167 356 | 41 988 | 47 397 | 78 134 |
| Resultat före skatt | 87 529 | 98 634 | 106 212 | −2 152 | 18 092 | 49 484 |
| Årets resultat | 68 096 | 77 027 | 83 573 | −4 277 | 12 662 | 38 525 |
| Personalkostnader | 580 089 | 401 014 | 891 272 | 562 566 | 189 063 | 229 431 |
| Avskrivningar | — | — | 23 256 | 28 580 | 28 580 | 28 580 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 4 | 3 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Saphira Omsorg AB
Översikt
Saphira Omsorg AB (org.nr 559014-7384) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Tullinge. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 397 000 kr, vilket är 24,8 % mer än året innan (318 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 38 525 kr (9,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 397 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 528 006 kr och det egna kapitalet 426 481 kr (soliditet 80,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.