Handcrafteriet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 767 871 | 856 660 | 516 800 | 243 306 | 107 796 | 280 924 | 340 870 | 351 702 |
| Summa anläggningstillgångar | 18 908 | 12 606 | 6 304 | 0 | 0 | — | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 786 779 | 869 266 | 523 104 | 243 306 | 107 796 | 280 924 | 340 870 | 351 702 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 448 189 | 476 164 | 204 132 | 158 346 | 19 000 | 72 015 | 56 517 | 123 661 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 488 189 | 516 164 | 204 132 | 158 346 | 19 000 | 72 014 | 56 516 | 123 661 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 218 042 | 54 512 | −34 130 | −234 012 | 3 837 | 120 113 | 75 444 | −56 313 |
| Summa eget kapital | 298 590 | 353 102 | 318 972 | 84 960 | 88 796 | 208 910 | 284 354 | 228 041 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 433 000 | 1 002 000 | 648 000 | 180 000 | 131 729 | 422 545 | 159 659 | 566 355 |
| Rörelseresultat | 290 398 | 70 305 | −73 362 | −233 775 | 3 802 | 119 632 | 74 618 | −56 450 |
| EBITDA | 296 700 | 76 607 | −67 060 | −227 471 | 3 802 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 250 364 | 69 849 | −34 130 | −234 012 | 3 837 | 120 113 | 75 444 | −56 313 |
| Årets resultat | 218 042 | 54 512 | −34 130 | −234 012 | 3 837 | 120 113 | 75 444 | −56 313 |
| Personalkostnader | 354 941 | 354 834 | 337 800 | 341 033 | 82 524 | 100 234 | 0 | 381 118 |
| Avskrivningar | 6 302 | 6 302 | 6 302 | 6 304 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Handcrafteriet AB
Översikt
Handcrafteriet AB (org.nr 559014-6360) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Ingarö. Bransch enligt SCB: fotoverksamhet (SNI 74200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 566 355 kr, vilket är 255 % mer än året innan (159 659 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 12,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 56 313 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 283 178 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 351 702 kr och det egna kapitalet 228 041 kr (soliditet 64,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.