Vallstarua Energi ABAktiv

559014-5941AktiebolagRegistrerat 2015OFFERDAL

Finansiell översikt

0 kr
Omsättning 2025
020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn20212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2024

Föreslagen utdelning 2 000 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar70 85769 86734 5972 380 067435 075
Summa anläggningstillgångar272 105272 105302 10500
Summa tillgångar342 962341 972336 7022 380 067435 075
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder—————
Långfristiga skulder302 631302 631302 631302 631302 631
Summa skulder302 630302 631302 631302 631302 631
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)−542−990−5 2702 043 36555 008
Summa eget kapital40 33239 34134 0712 077 436132 444
Resultaträkning
Nettoomsättning00000
Rörelseresultat−542−990−5 270−178 221−993
Resultat före skatt−542−990−5 2702 043 36555 008
Årets resultat−542−990−5 2702 043 36555 008
Personalkostnader—————
Avskrivningar—————
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning———2 000 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Vallstarua Energi AB

Översikt

Vallstarua Energi AB (org.nr 559014-5941) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Offerdal. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).

Ekonomi

Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 55 008 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 435 075 kr och det egna kapitalet 132 444 kr (soliditet 30,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i OFFERDAL