Sweakronan Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 413 008 | 378 097 | 664 808 | 811 231 | 533 719 | 790 222 |
| Summa anläggningstillgångar | 72 277 | 33 953 | 45 680 | 55 963 | 30 327 | 29 326 |
| Summa tillgångar | 485 285 | 412 050 | 710 488 | 867 194 | 564 046 | 819 548 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 489 062 | 467 160 | 504 223 | 684 893 | 765 619 | 1 479 051 |
| Långfristiga skulder | 741 314 | 574 690 | 133 894 | 501 108 | 87 784 | 0 |
| Summa skulder | 1 230 376 | 1 041 850 | 638 117 | 1 186 001 | 853 403 | 1 479 051 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −20 220 | 115 291 | 702 171 | −391 178 | 29 450 | −370 146 |
| Summa eget kapital | −745 091 | −629 800 | 72 371 | −318 807 | −289 357 | −659 503 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 921 000 | 2 347 000 | 3 794 000 | 3 587 000 | 3 902 000 | 4 378 000 |
| Rörelseresultat | 725 | 131 247 | 726 164 | −370 162 | 51 415 | −358 466 |
| EBITDA | 69 000 | 207 009 | 771 537 | −365 445 | 77 051 | −342 582 |
| Resultat före skatt | −20 220 | 115 291 | 712 348 | −391 178 | 29 450 | −370 146 |
| Årets resultat | −20 220 | 115 291 | 702 171 | −391 178 | 29 450 | −370 146 |
| Personalkostnader | 953 181 | 932 070 | 1 338 355 | 2 006 551 | 1 475 830 | 1 989 781 |
| Avskrivningar | 68 275 | 75 762 | 45 373 | 4 717 | 25 636 | 15 884 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sweakronan Sverige AB
Översikt
Sweakronan Sverige AB (org.nr 559014-4589) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Motala. Bransch enligt SCB: magasinering och varulagring (SNI 52100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 378 000 kr, vilket är 12,2 % mer än året innan (3 902 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 370 146 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 094 500 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−659 503 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.