Hags Gårdsveterinär ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 009 075 | 732 181 | 1 627 436 | 1 467 888 |
| Summa anläggningstillgångar | 977 026 | 967 658 | 1 028 476 | 1 066 589 |
| Summa tillgångar | 1 986 101 | 1 699 839 | 2 655 912 | 2 534 477 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 995 715 | 923 989 | 1 170 432 | 1 313 979 |
| Långfristiga skulder | 438 267 | 111 200 | 0 | — |
| Summa skulder | 1 639 715 | 1 431 910 | 2 096 269 | 1 911 316 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 194 587 | 121 543 | 441 714 | 503 518 |
| Summa eget kapital | 346 386 | 267 929 | 559 643 | 623 161 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 767 000 | 7 198 000 | 8 384 000 | 9 198 000 |
| Rörelseresultat | 290 009 | 295 732 | 978 622 | 195 987 |
| EBITDA | 429 790 | 480 400 | 1 118 394 | 301 874 |
| Resultat före skatt | 250 054 | 190 485 | 603 967 | 675 124 |
| Årets resultat | 194 587 | 121 543 | 441 714 | 503 518 |
| Personalkostnader | 3 427 475 | 3 951 642 | 4 574 888 | 5 031 146 |
| Avskrivningar | 139 781 | 184 668 | 139 772 | 105 887 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | 440 000 | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hags Gårdsveterinär AB
Översikt
Hags Gårdsveterinär AB (org.nr 559014-3151) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Fors. Bransch enligt SCB: veterinärverksamhet (SNI 75000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 198 000 kr, vilket är 9,7 % mer än året innan (8 384 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 503 518 kr (5,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7. Nettoomsättningen per anställd var 1 314 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 534 477 kr och det egna kapitalet 623 161 kr (soliditet 24,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.