Ytterbia Innovation AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 907 248 | 1 983 375 | 2 564 059 | 2 352 112 |
| Summa anläggningstillgångar | 182 725 | 182 725 | 158 525 | 207 503 |
| Summa tillgångar | 1 089 973 | 2 166 100 | 2 722 584 | 2 559 615 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 142 645 | 183 171 | 159 882 | 34 790 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 409 918 | 543 687 | 381 160 | 223 068 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 40 506 | 942 357 | 719 011 | −4 877 |
| Summa eget kapital | 680 055 | 1 622 413 | 2 341 424 | 2 336 547 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 116 996 | 422 499 | 194 999 | 0 |
| Rörelseresultat | 51 359 | 367 159 | 136 855 | −37 418 |
| Resultat före skatt | 51 360 | 999 979 | 781 258 | −4 669 |
| Årets resultat | 40 506 | 942 357 | 719 011 | −4 877 |
| Personalkostnader | 5 999 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ytterbia Innovation Aktiebolag
Översikt
Ytterbia Innovation Aktiebolag (org.nr 559012-9507) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Mölndal. Bransch enligt SCB: översättning och tolkning (SNI 74300).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 4 877 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 559 615 kr och det egna kapitalet 2 336 547 kr (soliditet 91,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.