G4 Grupp Massagolv ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 12 740 267 | 11 183 463 |
| Summa anläggningstillgångar | 493 189 | 1 002 617 |
| Summa tillgångar | 13 233 456 | 12 186 080 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 9 594 666 | 7 749 771 |
| Långfristiga skulder | 1 670 471 | 2 329 764 |
| Summa skulder | 11 265 137 | 10 079 535 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 623 788 | 138 226 |
| Summa eget kapital | 1 968 319 | 2 106 545 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 47 038 888 | 42 451 399 |
| Rörelseresultat | 785 364 | 1 273 205 |
| EBITDA | 1 023 857 | 1 450 817 |
| Resultat före skatt | 820 538 | 398 898 |
| Årets resultat | 623 788 | 138 226 |
| Personalkostnader | 17 066 090 | 14 140 107 |
| Avskrivningar | 238 493 | 177 612 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 33 | 27 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: G4 Grupp Massagolv AB
Översikt
G4 Grupp Massagolv AB (org.nr 559012-9242) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2015 och har funnits i 11 år. Säte enligt registret: Spånga. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 42 451 399 kr, vilket är 9,8 % mindre än året innan (47 038 888 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 138 226 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 27 (året innan: 33). Nettoomsättningen per anställd var 1 572 274 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 12 186 080 kr och det egna kapitalet 2 106 545 kr (soliditet 17,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.